Jesteś zdecydowany/a na zakup paneli SIP? Nie działaj pochopnie i nie daj się skusić niską ceną.

Jesteś zdecydowany/a na zakup paneli SIP?
Nie działaj pochopnie i nie daj się skusić niską ceną.
Zanim podejmiesz decyzję SIP czy H-Block, sprawdź u producenta/dostawcy:
· GRUBOŚĆ PŁYTY OSB. W większości „tanich”, styropianowych panelach SIP, płyta OSB ma grubość 10-12 mm.
W panelach H-Block płyta OSB ma grubość 15mm.
· GATUNEK PŁYTY OSB W większości „tanich”, styropianowych panelach SIP, płyta OSB nie ma oznaczeń i jest niewiadomego pochodzenia.
W panelach H-Block stosujemy w standardzie płyty OSB3 marki Egger, które można stosować w warunkach o wysokiej wilgotności
· GĘSTOŚĆ STYROPIANU, która nie powinna być mniejsza niż 25-30kg/m3. Jak ma mniej, to znaczy, że zawiera w sobie więcej jak 15% odpadów (pyłu styropianowego) i nie nadaje się do klejenia w płytach SIP.
W panelach H-Block stosujemy piankę PUR , która jest jednorodna i o gęstości 40-42 kg/m3
· KLEJ, jakim przyklejono OSB do styropianu. Powinien być dedykowany do klejenia drewna ze styropianem i ( najczęściej) poliuretanowy, jednoskładnikowy utwardzany wilgocią.
W panelach H-Block nie kleimy poliuretanu z płytami OSB. Zamiast tego łączymy te dwa materiały w prasie pod ciśnieniem nie mniejszym jak 30 ton i gęstością połączenia 400-600 kg/m3 tworząc monolityczne połączenie pianki PUR rdzenia i okładziny OSB.
· PROCENT POWIERZCHNI PRZYKLEJENIA STYROPIANU DO OSB, która powinna być maksymalnie zbliżona do 100% i bardzo zależy od metody nakładania (nakładanie na walec, natrysk).
W panelach H-Block, ze względu na brak procesu klejenia i zastąpienie go wypełnieniem rozprężającą się pianką PUR, wypełnienie jest zawsze w 100%.
· SPOSÓB PRZYKLEJENIA STYROPIANU DO OSB, który technologicznie powinien być wspomagany poprzez zamknięcie klejonej styropianowej płyty SIP w prasie dociskowej. Niedokładność przyklejenia - na skutek zastosowania niewłaściwego kleju, rozłożenia kleju w sposób nierównomierny lub poprzez niedociśnięcie OSB do styropianu - może spowodować rozwarstwienie płyty, a tym samym awarię budowlaną w trakcie eksploatacji budynku. Może dojść również do kondensacji pary wodnej w przestrzeniach nieprzyklejonych.
W panelach H-Block płyta OSB stanowi ścianki formy w którą wtryskiwana jest pianka, a forma jest zamknięta w prasie. Tym samym nie występuje osłabienie połączenia między OSB a pianą PUR. Nie ma również przestrzeni powietrznych, w której mogłoby dojść do kondensacji pary.
· ILE DREWNA ZUŻYJESZ na połączenie styropianowych paneli SIP, które nie są konstrukcyjne. Na połączeniach powinno sie stosować drewniane łączniki konstrukcyjne (panele sa wyłacznie osłonowe)
W naszym systemie zastosowanie środnika H-Block i połączenia na obce pióro łącznikiem LHB (z wypełnieniem z pianki PUR) powoduje powstanie słupka konstrukcyjnego i eliminację drewna. Łączy sie w ten sposób dwie funkcje w jednym połaczeniu.
· ZASTOSOWANIE SŁUPKÓW DREWNIANYCH. W dokumentacji konstrukcyjnej dla budynku z paneli styropianowych SIP powinno być zaplanowane zastosowanie słupków drewnianych w połączeniach na obce pióro. Zastąpienie drewna w połączeniu paneli styropianowych łącznikiem styropianowym na obce pióro osłabia konstrukcyjnie ściany, ponieważ próbuje z panela osłonowego (jakim jest styropianowy SIP) zrobić panel konstrukcyjny ( jakim jest H-Block), co jest niezgodne ze sztuką budowlaną i przeznaczeniem tego materiału.
Panele H-Block zawsze są sprzedawane w oparciu o projekt konstrukcyjny minimalizujący zużycie drewna, ograniczając je do podwalin, oczepów, narożników i obwiedni otworów.
· CZY PŁACISZ ZA PŁYTĘ NETTO CZY Z ODPADEM. Styropianowe płyty SIP wymagają docięcia do wymiaru (produkowane są w modułach szer. 1,25 m), więc często docinane są na budowie. W systemie H-Block płyt produkowane są pod wymiar, bezodpadowo.
· ILE LAT GWARANCJI dostajesz od producenta styropianowych paneli SIP. W większości przypadków. dla paneli SIP dostaniesz rok gwarancji, co jest absurdalne z perspektywy żywotności budynku i ustawowej gwarancji na roboty budowlane (5 lat).
Na nasz system dajemy gwarancję na rozwarstwienie nawet na 20 lat.
· JAKĄ GRUBOŚĆ mają styropianowe panele SIP przy danym współczynniku przenikania ciepła. Zazwyczaj panele SIP nie przekraczają 20 cm grubości, co oznacza U=0,19W/m2 K przy współczynniku przewodzenia ciepła λ styropianu =0,04 W/(m·K)
Nasz systemowy panel H-Block o tej samej grubości ma współczynnik U= 0,10 W/m2K przy współczynniku przewodzenia ciepła λ pianki PUR =0,023 W/(m·K)
Więcej: https://solcraft.pl/klient-indywidualny/H-Block-wzmocniony-panel-SIP.html#H-Block-vs-SIP