Czy budynki Solcraft „oddychają”?

Przede wszystkim nie ma takiego terminu jak “ODDYCHALNOŚĆ” budynku!

Niektórzy uczestnicy rynku twierdzą, że szczelne konstrukcje budowlane powodują niezdrowy klimat wewnątrz pomieszczeń. Wzywają do używania „oddychających” elementów budowlanych oraz do stosowania “oddychających” produktów do izolacji cieplnej. Tylko oni zdołali połączyć izolację cieplną z ochroną przeciwwilgociową oraz odprowadzanie wilgoci i niebezpiecznych substancji przez wymianę powietrza.

Takie stwierdzenia są mylące i wiele zjawisk zostało połączonych w ramach pojęcia “oddychalność”. Fizyka budowli oraz standaryzacja nie stosują tego terminu, tylko oddzielają odpowiednie zjawiska:

  • Kondensacja pary wodnej na powierzchniach wewnętrznych
  • Buforowanie wilgoci wewnątrz elementów budowlanych
  • Dyfuzja pary wodnej przez zewnętrzne elementy budowlane
  • Transport wilgoci przez masową wymianę powietrza i  kontrolowaną wentylację.

Badania pokazują, że wygodne i zdrowe budynki potrzebują odpowiedniego poziomu izolacji cieplnej i kontrolowanej masowej wymiany powietrza przez wentylację. Nie jest jednak istotne, czy stosowane produkty do izolacji cieplnej są dyfuzyjnie otwarte czy dyfuzyjnie szczelne.[1]

Pianka poliuretanowa zapewnia doskonałe poziomy izolacyjności i odpowiada wymaganiom stawianym budynkom niskoenergetycznym. Za wentylację budynku odpowiada system wentylacji mechanicznej (zazwyczaj rekuperacja), a nie materiały izolacyjne/konstrukcyjne budynku.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod poniższym linkiem PU


[1] “Oddychalność” elementów budynku WARUNEK ZDROWEGO I KOMFORTOWEGO KLIMATU POWIETRZNEGO W POMIESZCZENIACH? https://www.pu-europe.eu/library/pu-europe-factsheets/WordPress Video Lightbox