ThexpanY - Produktyver2 konstruktorzy Thexpan

Idea

Thexpan jest grupą produktów opartych o termodynamiczną płytę warstwową. Występują jako dach lub ściana z płyty warstwowej. To jedyne na rynku, chronione prawem patentowym rozwiązanie, które łączy płytę warstwową z wymiennikiem ciepła, tworząc jeden nowoczesny materiał konstrukcyjno-izolacyjny. Płyty warstwowe Thexpan  mogą być wykorzystane do różnych celów – są solarem, dachem samo-odśnieżającym, promiennikiem ciepła i jego absorberem. Mogą  także stanowić dolne źródło zasilania pompy ciepła. Wszystko dzięki orurowaniu zewnętrznemu oraz wewnętrznemu. Takie połączenie płyty z wymiennikiem ciepła pozwala na połączenie funkcji osłonowej płyty z technologiczną (pochłanianie lub oddawanie ciepła) i w efekcie obniżenie kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Płyty warstwowe Thexpan stosuje się w budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym.

Termodynamiczna płyta warstwowa Thexpan jako jedyna ściana/dach na świecie może być używana jako dolne (zamiennie lub w uzupełnieniu odwiertów) źródło zasilania dla pomp ciepła. Płyty warstwowe Thexpan są hybrydą osłonowych materiałów budowlanych oraz niezwykle wydajnych wymienników ciepła. Thexpan zbudowany jest z dwóch blach osłonowych, rur wymiennika ciepła oraz poliuretanowej izolacji termicznej.  Co ważne, rury ułożone są bezpośrednio pod blachą, jedno- lub dwustronnie, dzięki czemu odbierają lub oddają ciepło jak największą powierzchnią. Ściana z płyty warstwowej Thexpan oraz sufit mogą być podgrzane lub ochłodzone. Źródłem energii może być słońce, powietrze, piec czy ziemia. Thexpan  daje możliwość wykorzystania każdego z nich.      W wersji Thexpan plus, wewnętrzna warstwa osłonowa ( dach) zastąpiona jest płytą OSB. Ten typ płyty eliminuje konieczność przerywania mostków cieplnych poprzez eliminację blachy  jako przewodnika ciepła.

Absorpcyjna odmiana płyty warstwowej, oprócz osłonowej, pełni dwie podstawowe funkcje:

-odbioru „ciepła” z blach zewnętrznych ścian lub/i dachów ogrzewanych promieniami słonecznymi i powietrzem otoczenia.

-oddania „ciepła” blachom zewnętrznym ścian lub/i dachów zimą.

Dzięki temu możliwe jest m.in. pobieranie energii od słońca w celu uzyskania ciepłej wody użytkowej latem lub odśnieżanie dachu zimą. Współpracując  z pompą ciepła, Thexpan  korzysta także z temperatury powietrza. Może wtedy “pracować” o każdej porze roku i godzinie, niezależnie od słońca.

Rodzaje płyt

Thexpan/Thermont

“Klasyczny” Thexpan zbudowany jest z dwóch blach osłonowych oraz rdzenia poliuretanowego. Pod powierzchnią blachy górnej umieszczony jest wymiennik ciepła w systemie “wężownicy”. Każdy panel ma w dolnej okładzinie otwór wejściowy i wyjściowy do podłączenia wymiennika z instalacją odbioru ciepła. Instalacja wymiennika ma “zapas” instalacyjny do obróbki przez instalatora. Płyta posiada również przestrzeń  do wprowadzenia czujnika temperatury blachy zewnętrznej. Instalacja wymiennika jest przygotowana do podłączenia jej  równolegle z innymi wymiennikami ( w innych płytach)  kolektorami: zasilającym i rozbiorowym.

Thexpan plus

Wariantem  Thexpan  jest Thexpan plus zbudowany z jednej – górnej  blachy osłonowej, rdzenia poliuretanowego oraz wewnętrznej okładziny z OSB.  Pod powierzchnią blachy górnej umieszczony jest wymiennik ciepła w systemie “wężownicy”. Każdy panel ma w dolnej okładzinie otwór wejściowy i wyjściowy do podłączenia wymiennika z instalacją odbioru ciepła. Instalacja wymiennika ma “zapas” instalacyjny do obróbki przez instalatora. Płyta posiada również przestrzeń  do wprowadzenia czujnika temperatury blachy zewnętrznej. Instalacja wymiennika jest przygotowana do podłączenia jej  równolegle z innymi wymiennikami ( w innych płytach)  kolektorami: zasilającym i rozbiorowym. Ten typ płyty wzmacnia nośność dachu oraz eliminuje mostek cieplny dolnej okładziny ( blacha dolnej okładziny musi być przecinana – OSB nie). Łatwiej jest również mocować  okładziny wykończeniowe montowane do dachu.

Dostępne gabaryty i parametry cieplne

Zarówna płyta Thexpan, jak i Thexpan plus, produkowane są w szerokości netto 1,1 m, długości 1 – 12,5 m i w następujących grubościach rdzenia PUR*:

  • 100 mm (U=0,21 W/m2K)
  • 140 mm (U=0,15 W/m2K)
  • 200 mm (U=0,10 W/m2K)

Do całkowitej grubości panela należy doliczyć okładziny:

  • Thexpan: 0,5mm blacha + grubość PUR + 0,5 mm blacha
  • Thexpan plus: 0,5mm blacha + grubość PUR + 15 mm OSB

*Istnieje możliwość wyprodukowania płyt Thexpan plus o niestandardowej grubości na specjalne zamówienie.

Cechy i korzyści

Thexpan, oprócz wszystkich cech charakteryzujących płyty warstwowe (t.j. wykończenie, konstrukcję i izolację w jednym), posiada także szereg innych zalet, których nie oferują inni producenci. Wśród nich wymienić należy:

– możliwość użycia jako wymiennika ciepła wkomponowanego w obudowę dachu/ścian do grzania lub chłodzenia 

– zwiększoną izolacyjność (średnia gęstość rdzenia to 42 kg/m3 a nie 32 jak w standardowych płytach warstwowych)

– większą nośność płyty (gęstsze przeprofilowanie i samo-zatrzaskujący się klips dachowy)

– brak widocznych łączników (ukryte pod klipsem)

– możliwość układania na dachach płaskich (ukryte doszczelnienie pod  klipsem)

– pasywność połączeń (ukryte doszczelnienie pod klipsem)

– gotowe wykończenie zewnętrzne

Cechą szczególną płyty warstwowej Thexpan jest możliwość ułożenia dachu o spadku mniejszym niż 5%. Żaden z innych systemów nie daje takiej szansy bez przeciekania. Thexpan, dzięki wymyślonym przez nas systemom doszczelnienia i kształtowi zamka dachowego, pozwala uszczelnić połączenie w 100% i przykryć je specjalnym zamknięciem – klipsem samozatrzaskowym. W ten sposób ani łącznik, ani uszczelka nie są widoczne i nie tworzą potencjalnego źródła przecieku. To połączenie sprawdza się także w obiektach pasywnych, ponieważ stanowi szczelną przegrodę cieplno-powietrzną.

Klips dachowy - Produktyver2 konstruktorzy Thexpan

Dodatkowo w wariancie Thexpanplus:

– brak mostków termicznych (płyta OSB od wewnątrz dachu)

– brak konieczności nacinania blachy wewnętrznej podczas montażu

Układ grzewczo-chłodzący Solverter

44229664 2423217397718846 3854453382580273152 o 300x300 - Produktyver2 konstruktorzy Thexpan

Solverter, to wielofunkcyjny układ grzewczo- chłodzący zintegrowany z termodynamiczną płytą warstwową Thexpan. Jako jedyne urządzenie na rynku posiada wszystkie funkcje pompy ciepła jednocześnie wykorzystując grzewczo-absorpcyjne funkcje płyty Thexpan .

Układ składa się z następujących elementów bazowych:

 

– zbiornik wody użytkowej wyposażony w dwie wężownice grzewcze oraz grzałkę elektryczną,

– cieplny bufor grzewczy (zbiornik) do zasilania systemu ogrzewania (np. podłogowego) wyposażony w dwie wężownice grzewcze oraz grzałkę elektryczną,

– Solverter, pompa ciepła współpracująca z płytą warstwową Thexpan i pracująca w zakresach temperatur zewnętrznych od „-15” do „+40” stopni Celsjusza,

– dachowa płyta warstwowa Thexpan,

– układ solarny sterujący odbiorem ciepła słońce/powietrze.

 

Przykładowy układ zastosowania Solvertera przedstawia poniższy schemat ideowy:

solverter - Produktyver2 konstruktorzy Thexpan

Dla powyższego schematu systemu przyjęto następujące założenia:

 

– dom w technologiach H-Block i Thexpan o powierzchni użytkowej 170 m2,

– dachu z wymiennikiem ciepła o powierzchni 50 m2,

– moc projektowanej pompy Solverter równą 4 kW,

– 2 zbiorniki 300 l.

 

Zarówno moc „dolnego źródła zasilania” (dach Thexpan), jak i moc pompy powinny zapewnić dostarczenie wymaganej energii w skrajnie niekorzystnych warunkach temperaturowych tj. -15 stopni Celsjusza. Specjalna  konstrukcja pompy (bypassy, zawory trójdrogowe, wymienniki, sprężarka  itp.)  umożliwia pracę w tak bardzo szerokim (od „-15” do „+40” stopni Celsjusza) zakresie temperatur dolnego źródła.

 

Układ poza sezonem grzewczym pracuje w systemie naprzemiennym :

 

-ciepła woda jest grzana bezpośrednio z układu wymiennikowego dachu Thexpan gdy blacha dachu jest wystarczająco ciepła do bezpośredniego zagrzania wody w zbiorniku wody użytkowej (poprzez jedną z wężownic)

 

lub

 

– ciepła woda jest grzana z urządzenia Solverter przy wspomaganiu wymiennikowego dachu Thexpan   , gdy blacha dachu nie jest wystarczająco ciepła do bezpośredniego zagrzania wody w zbiorniku wody użytkowej. W takim przypadku, temperatura czynnika w wymienniku płyty Thexpan  (glikol) zasila Solverter, a ten – podnosząc temperaturę w funkcji pompy ciepła – podgrzewa wodę w zbiorniku wody użytkowej (poprzez drugą z wężownic).

 

W sezonie grzewczym, opisana powyżej funkcja podgrzewania wody użytkowej jest rozszerzona o grzanie wody w buforze ciepła. Układ działa wtedy w następujących priorytetach:

 

1. grzanie wody użytkowej bezpośrednio z układu wymiennikowego płyty warstwowej Thexpan.

 

2. grzanie wody w buforze ciepła bezpośrednio z układu wymiennikowego płyty warstwowej Thexpan.

 

3. grzanie wody użytkowej pośrednio poprzez Solverter z wykorzystaniem układu wymiennikowego płyty warstwowej Thexpan  jako „dolnego źródła zasilania”.

 

4. grzanie wody w buforze ciepła pośrednio poprzez Solverter z wykorzystaniem układu wymiennikowego płyty warstwowej Thexpan   jako „dolnego źródła zasilania”.

 

Zarówno w zbiorniku wody użytkowej jak i w buforze ciepła, zamontowane grzałki elektryczne służą jako ogrzewanie awaryjne lub higieniczne („przegrzanie” wody użytkowej).

 

W układzie „odwróconego obiegu”, Solverter oddaje ciepło wymiennikiem płyty warstwowej Thexpan . Niezależnie od typowej i najczęściej oczekiwanej funkcji grzewczej, układ z Solverterem i płytą warstwową Thexpan wytwarza chłód (ze sprężarki chłodniczej). O ile zimą nie ma to większego znaczenia, latem ten chłód może być wykorzystany do schładzania powietrza w systemie wentylacji zastępując układy klimatyzacyjne. Zimą zaś, „odwrócony obieg” służy do odśnieżania dachów.

Przykład systemu Solverter dla czterech połaci dachu (dach dwuspadowy w dwóch bryłach budynku dla projektu Z500 “Zx251”)

Solverter przyklad - Produktyver2 konstruktorzy Thexpan

Przykłady pokrycia dachów w systemach Thexpan/ Thermont

Dach Thexpan może zostać wykonany w dowolnym kolorze blachy dostępnym w palecie kolorów producenta. Istnieje także możliwość zamówienia dodatkowej blachy na wykonanie obróbek dachowych o identycznym kolorze (z jednego zwoju).

Rysunki techniczne

WordPress Video Lightbox