ThexpanY - Produktyver2 indywidualni THEXPAN

Idea

Thexpan® jest grupą produktów opartych o termodynamiczną płytę warstwową. Występują jako dach lub ściana z płyty warstwowej. To jedyne na rynku, chronione prawem patentowym rozwiązanie, które łączy płytę warstwową z wymiennikiem ciepła, tworząc jeden nowoczesny materiał konstrukcyjno-izolacyjny. Płyty warstwowe Thexpan®  mogą być wykorzystane do różnych celów – są solarem, dachem samo-odśnieżającym, promiennikiem ciepła i jego absorberem. Mogą  także stanowić dolne źródło zasilania pompy ciepła. Wszystko dzięki orurowaniu zewnętrznemu oraz wewnętrznemu. Takie połączenie płyty z wymiennikiem ciepła pozwala na połączenie funkcji osłonowej płyty z technologiczną (pochłanianie lub oddawanie ciepła) i w efekcie obniżenie kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Płyty warstwowe Thexpan® stosuje się w budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym.

Termodynamiczna płyta warstwowa Thexpan® jako jedyna ściana/dach na świecie może być używana jako dolne (zamiennie lub w uzupełnieniu odwiertów) źródło zasilania dla pomp ciepła. Płyty warstwowe Thexpan® są hybrydą osłonowych materiałów budowlanych oraz niezwykle wydajnych wymienników ciepła. Thexpan® zbudowany jest z dwóch blach osłonowych, rur wymiennika ciepła oraz poliuretanowej izolacji termicznej.  Co ważne, rury ułożone są bezpośrednio pod blachą, jedno- lub dwustronnie, dzięki czemu odbierają lub oddają ciepło jak największą powierzchnią. Ściana z płyty warstwowej Thexpan® oraz sufit mogą być podgrzane lub ochłodzone. Źródłem energii może być słońce, powietrze, piec czy ziemia. Thexpan®  daje możliwość wykorzystania każdego z nich.      W wersji Thexpanplus®, wewnętrzna warstwa osłonowa (dach) zastąpiona jest płytą OSB. Ten typ płyty eliminuje konieczność przerywania mostków cieplnych poprzez eliminację blachy  jako przewodnika ciepła.

Absorpcyjna odmiana płyty warstwowej, oprócz osłonowej, pełni dwie podstawowe funkcje:

-odbioru „ciepła” z blach zewnętrznych ścian lub/i dachów ogrzewanych promieniami słonecznymi i powietrzem otoczenia.

-oddania „ciepła” blachom zewnętrznym ścian lub/i dachów zimą.

Dzięki temu możliwe jest m.in. pobieranie energii od słońca w celu uzyskania ciepłej wody użytkowej latem lub odśnieżanie dachu zimą. Współpracując  z pompą ciepła, Thexpan® korzysta także z temperatury powietrza. Może wtedy “pracować” o każdej porze roku i godzinie, niezależnie od słońca.

Rodzaje płyt

Thexpan®/Thermont

“Klasyczny” Thexpan® zbudowany jest z dwóch blach osłonowych oraz rdzenia poliuretanowego. Pod powierzchnią blachy górnej umieszczony jest wymiennik ciepła w systemie “wężownicy”. Każdy panel ma w dolnej okładzinie otwór wejściowy i wyjściowy do podłączenia wymiennika z instalacją odbioru ciepła. Instalacja wymiennika ma “zapas” instalacyjny do obróbki przez instalatora. Płyta posiada również przestrzeń  do wprowadzenia czujnika temperatury blachy zewnętrznej. Instalacja wymiennika jest przygotowana do podłączenia jej  równolegle z innymi wymiennikami (w innych płytach) kolektorami: zasilającym i rozbiorowym.

Thexpanplus®

Wariantem Thexpan® jest Thexpanplus® zbudowany z jednej – górnej blachy osłonowej, rdzenia poliuretanowego oraz wewnętrznej okładziny z OSB. Pod powierzchnią blachy górnej umieszczony jest wymiennik ciepła w systemie “wężownicy”. Każdy panel ma w dolnej okładzinie otwór wejściowy i wyjściowy do podłączenia wymiennika z instalacją odbioru ciepła. Instalacja wymiennika ma “zapas” instalacyjny do obróbki przez instalatora. Płyta posiada również przestrzeń  do wprowadzenia czujnika temperatury blachy zewnętrznej. Instalacja wymiennika jest przygotowana do podłączenia jej równolegle z innymi wymiennikami (w innych płytach) kolektorami: zasilającym i rozbiorowym. Ten typ płyty wzmacnia nośność dachu oraz eliminuje mostek cieplny dolnej okładziny (blacha dolnej okładziny musi być przecinana – OSB nie). Łatwiej jest również mocować  okładziny wykończeniowe montowane do dachu.

Dostępne gabaryty i parametry cieplne

Zarówna płyta Thexpan®, jak i Thexpanplus®, produkowane są w szerokości netto 1,1 m, długości 1 – 12,5 m i w następujących grubościach rdzenia PUR*:

  • 100 mm (U=0,21 W/m2K)
  • 140 mm (U=0,15 W/m2K)
  • 200 mm (U=0,10 W/m2K)

Do całkowitej grubości panela należy doliczyć okładziny:

  • Thexpan®: 0,5mm blacha + grubość PUR + 0,5 mm blacha
  • Thexpanplus®: 0,5mm blacha + grubość PUR + 15 mm OSB

*Istnieje możliwość wyprodukowania płyt Thexpanplus® o niestandardowej grubości na specjalne zamówienie.

Cechy i korzyści

Thexpan®, oprócz wszystkich cech charakteryzujących płyty warstwowe (t.j. wykończenie, konstrukcję i izolację w jednym), posiada także szereg innych zalet, których nie oferują inni producenci. Wśród nich wymienić należy:

 

– możliwość użycia jako wymiennika ciepła wkomponowanego w obudowę dachu/ścian do grzania lub chłodzenia 

– zwiększoną izolacyjność (średnia gęstość rdzenia to 42 kg/m3 a nie 32 jak w standardowych płytach warstwowych)

– większą nośność płyty (gęstsze przeprofilowanie i samo-zatrzaskujący się klips dachowy)

– brak widocznych łączników (ukryte pod klipsem)

– możliwość układania na dachach płaskich (ukryte doszczelnienie pod  klipsem)

– pasywność połączeń (ukryte doszczelnienie pod klipsem)

– gotowe wykończenie zewnętrzne

 

Cechą szczególną płyty warstwowej Thexpan® jest możliwość ułożenia dachu o spadku mniejszym niż 5%. Żaden z innych systemów nie daje takiej szansy bez przeciekania. Thexpan®, dzięki wymyślonym przez nas systemom doszczelnienia i kształtowi zamka dachowego, pozwala uszczelnić połączenie w 100% i przykryć je specjalnym zamknięciem – klipsem samozatrzaskowym. W ten sposób ani łącznik, ani uszczelka nie są widoczne i nie tworzą potencjalnego źródła przecieku. To połączenie sprawdza się także w obiektach pasywnych, ponieważ stanowi szczelną przegrodę cieplno-powietrzną.

Klips dachowy - Produktyver2 indywidualni THEXPAN

Dodatkowo w wariancie Thexpan plus®:

– brak mostków termicznych (płyta OSB od wewnątrz dachu)

– brak konieczności nacinania blachy wewnętrznej podczas montażu

Układ grzewczo-chłodzący Solverter

44229664 2423217397718846 3854453382580273152 o 300x300 - Produktyver2 indywidualni THEXPAN

Solverter, to wielofunkcyjny układ grzewczo- chłodzący zintegrowany z termodynamiczną płytą warstwową Thexpan. Jako jedyne urządzenie na rynku posiada wszystkie funkcje pompy ciepła jednocześnie wykorzystując grzewczo-absorpcyjne funkcje płyty Thexpan .

Układ składa się z następujących elementów bazowych:

 

– zbiornik wody użytkowej wyposażony w dwie wężownice grzewcze oraz grzałkę elektryczną,

– cieplny bufor grzewczy (zbiornik) do zasilania systemu ogrzewania (np. podłogowego) wyposażony w dwie wężownice grzewcze oraz grzałkę elektryczną,

– Solverter, pompa ciepła współpracująca z płytą warstwową Thexpan i pracująca w zakresach temperatur zewnętrznych od „-15” do „+40” stopni Celsjusza,

– dachowa płyta warstwowa Thexpan,

– układ solarny sterujący odbiorem ciepła słońce/powietrze.

 

Przykładowy układ zastosowania Solvertera przedstawia poniższy schemat ideowy:

solverter - Produktyver2 indywidualni THEXPAN

Dla powyższego schematu systemu przyjęto następujące założenia:

 

– dom w technologiach H-Block i Thexpan o powierzchni użytkowej 170 m2,

– dachu z wymiennikiem ciepła o powierzchni 50 m2,

– moc projektowanej pompy Solverter równą 4 kW,

– 2 zbiorniki 300 l.

 

Zarówno moc „dolnego źródła zasilania” (dach Thexpan), jak i moc pompy powinny zapewnić dostarczenie wymaganej energii w skrajnie niekorzystnych warunkach temperaturowych tj. -15 stopni Celsjusza. Specjalna  konstrukcja pompy (bypassy, zawory trójdrogowe, wymienniki, sprężarka  itp.)  umożliwia pracę w tak bardzo szerokim (od „-15” do „+40” stopni Celsjusza) zakresie temperatur dolnego źródła.

 

Układ poza sezonem grzewczym pracuje w systemie naprzemiennym :

 

-ciepła woda jest grzana bezpośrednio z układu wymiennikowego dachu Thexpan gdy blacha dachu jest wystarczająco ciepła do bezpośredniego zagrzania wody w zbiorniku wody użytkowej (poprzez jedną z wężownic)

 

lub

 

– ciepła woda jest grzana z urządzenia Solverter przy wspomaganiu wymiennikowego dachu Thexpan   , gdy blacha dachu nie jest wystarczająco ciepła do bezpośredniego zagrzania wody w zbiorniku wody użytkowej. W takim przypadku, temperatura czynnika w wymienniku płyty Thexpan  (glikol) zasila Solverter, a ten – podnosząc temperaturę w funkcji pompy ciepła – podgrzewa wodę w zbiorniku wody użytkowej (poprzez drugą z wężownic).

 

W sezonie grzewczym, opisana powyżej funkcja podgrzewania wody użytkowej jest rozszerzona o grzanie wody w buforze ciepła. Układ działa wtedy w następujących priorytetach:

 

1. grzanie wody użytkowej bezpośrednio z układu wymiennikowego płyty warstwowej Thexpan.

 

2. grzanie wody w buforze ciepła bezpośrednio z układu wymiennikowego płyty warstwowej Thexpan.

 

3. grzanie wody użytkowej pośrednio poprzez Solverter z wykorzystaniem układu wymiennikowego płyty warstwowej Thexpan  jako „dolnego źródła zasilania”.

 

4. grzanie wody w buforze ciepła pośrednio poprzez Solverter z wykorzystaniem układu wymiennikowego płyty warstwowej Thexpan   jako „dolnego źródła zasilania”.

 

Zarówno w zbiorniku wody użytkowej jak i w buforze ciepła, zamontowane grzałki elektryczne służą jako ogrzewanie awaryjne lub higieniczne („przegrzanie” wody użytkowej).

 

W układzie „odwróconego obiegu”, Solverter oddaje ciepło wymiennikiem płyty warstwowej Thexpan . Niezależnie od typowej i najczęściej oczekiwanej funkcji grzewczej, układ z Solverterem i płytą warstwową Thexpan wytwarza chłód (ze sprężarki chłodniczej). O ile zimą nie ma to większego znaczenia, latem ten chłód może być wykorzystany do schładzania powietrza w systemie wentylacji zastępując układy klimatyzacyjne. Zimą zaś, „odwrócony obieg” służy do odśnieżania dachów.

Przykład systemu Solverter dla czterech połaci dachu (dach dwuspadowy w dwóch bryłach budynku dla projektu Z500 “Zx251”)

Solverter przyklad - Produktyver2 indywidualni THEXPAN

Przykłady pokrycia dachów w systemach Thexpan®/Thermont

Dach Thexpan® może zostać wykonany w dowolnym kolorze blachy dostępnym w palecie kolorów producenta. Istnieje także możliwość zamówienia dodatkowej blachy na wykonanie obróbek dachowych o identycznym kolorze (z jednego zwoju).

Rysunki techniczne

O płycie warstwowej

Co to jest płyta warstwowa i jak można ją wykorzystać?

Płyta warstwowa to „kanapka” zwana z angielska w Europie –„sandwich panel”, a w Ameryce Północnej – SIP, czyli Structural Insulated Panel. Konstrukcję płyty warstwowej tworzą dwie okładziny zewnętrzne oraz wypełniająca przestrzeń pomiędzy nimi izolacja termiczna. W Europie najbardziej popularną okładziną jest blacha stalowa, ocynkowana i powlekana lakierem – w Ameryce Północnej, płyta OSB. Izolację termiczną najczęściej stanowi pianka poliuretanowa PUR lub PIR, styropian albo wełna mineralna.

Niezależnie od tego, czy w Europie, czy w Ameryce Północnej, płyta warstwowa używana jest w większości przypadków jako materiał okładzinowy w obiektach przemysłowych i czasami w budynkach mieszkalnych. Ten izolacyjny materiał jest stosowany jako okładzina ścian lub/i dachów, na konstrukcjach stalowych, drewnianych i czasami betonowych. Zazwyczaj stanowi osłonę konstrukcji i dużo rzadziej – elewację dekoracyjną. Występuje jako okładzina mocowana do konstrukcji od zewnątrz i, od czasu do czasu (np. w komorach mroźniczych), od wewnątrz. W zasadzie nie wymaga się specjalnych warunków dla jej zastosowania. Jedynym ograniczeniem jest odpowiedni dla nośności ściennej płyty rozstaw rygli ( dla płyty warstwowej układanej pionowo) lub słupków pośrednich (dla płyty warstwowej układanej poziomo). W przypadku dachów, dla większości płyt warstwowych w krajach gdzie występują opady śniegu, ograniczeniem jest minimalny spadek dachu, który zazwyczaj nie powinien być mniejszy niż 5%.

Zalety płyt warstwowych i ekologiczne aspekty ich wykorzystania

Trudno ocenić która z zalet płyt warstwowych jest dominująca. Wydaje się, że najważniejszą jest jednak ich kombinacja. W większości przypadków chodzi o:

– krótki czas montażu

– doskonałą izolacyjność cieplną,

– wykorzystanie efektu „trzy w jednym”, tj. połączenia elewacji zewnętrznej, izolacji termicznej i wyprawy wewnętrznej ściany.

Geneza powstania płyty warstwowej

Nie bez powodu płytę warstwową wymyślono na Zachodzie. To tam, w czasie boomu gospodarczego po II Wojnie Światowej, udział robocizny do materiałów tak szybko rósł, że sama organizacja pracy nie była dość wystarczająca aby obniżyć koszty budowy. Potrzebą stało się wymyślenie materiałów budowlanych, których montaż na budowie skróciłby się maksymalnie. Ten sposób myślenia spowodował potanienie procesu budowy, ale i podwyższenie efektywności inwestycji. Skrócenie czasu inwestycji bowiem umożliwiło wcześniejsze jej uruchomienie. Czas zwrotu z inwestycji mógł w tej sytuacji podnieść jej efektywność.

Energooszczędne aspekty płyt warstwowych

Wraz z rozwojem „kultury” budowy, rosła świadomość energooszczędności eksploatacyjnej. Nie bez powodu, po kryzysie paliwowym początków lat 70-tych ubiegłego wieku, zaczęto liczyć uważniej koszty ogrzewania i klimatyzacji. Jednym z możliwych do zastosowania środków ograniczających zużycie energii w tych aplikacjach były dobrze zaizolowane ściany. Naprzeciw temu myśleniu wyszła propozycja zastosowania płyty warstwowej z rdzeniem ze styropianu, a potem z poliuretanu. Oba te tworzywa są pochodną ropy naftowej, której rosnąca cena wymusiła jej efektywniejsze niż dotąd wykorzystanie w innych niż przemysł paliwowy działach gospodarki. Okazało się, że styropian i poliuretan są doskonałymi materiałami budowlanymi, najbardziej efektywnie wykorzystanymi w płytach warstwowych.

Popularność płyty warstwowej

Choć idea SIP (Structural Insulated Panels) została sformułowana w latach 30-tych ubiegłego wieku, to dobrze nam znana płyta warstwowa rozpowszechniła się pod koniec lat 70-tych tego wieku. Wtedy, bardzo powszechnym stało się połączenie wiotkich okładzin z blachy ze sztywnym rdzeniem izolacyjnym. Akceptacja blachy jako materiału okładzinowego pozwoliła wprowadzić na rynek w większej jak dotąd skali płyty warstwowej stanowiącej osłonę konstrukcji budynków.

Wielowektorowa efektywność płyty warstwowej – klucz do jej wykorzystania

Kluczem do wykorzystania płyty warstwowej jako alternatywy dla innych, dobrze znanych materiałów budowlanych, jest jej wielowektorowa efektywność.

Trudno znaleźć inny jak płyta warstwowa materiał, który da się równie szybko montować. W normalnych warunkach, jedna, 4-osobowa ekipa jest w stanie zamontować 400-500 m2 ściany lub dachu z płyty warstwowej dziennie. Daje to ok 100 m2 na osobę ściany „na gotowo”, czyli takiej, która ma elewację zewnętrzną, izolację termiczną i elewację wewnętrzną. Żadna z innych technologii nie jest równie efektywna w czasie.

Wysoka wydajność termiczna płyty warstwowej

Innym rodzajem efektywności jest termika. Ściana czy dach z płyty warstwowej z pianką poliuretanową grubości 20 cm daje izolacyjność w innych technologiach dla ścian o grubości 40-60 cm.

Ekonomiczne “TAK” dla płyty warstwowej

Wbrew niektórym opiniom, także efektywność ekonomiczna jest cechą płyty warstwowej. Jeżeli przyjąć, że m2 ściany o grubości 10 cm poliuretanu w okładzinie stalowej kosztuje razem z ułożeniem do 150 zł/m2, to jaki inny materiał – przy zachowaniu porównywalności wszystkich cech z innymi materiałami – jest równie tani w zakupie? Z punktu widzenia inwestora, dodatkową i policzalną zaletą jest skrócenie czasu montażu i w efekcie szybsze uruchomienie inwestycji. Wzrasta więc w ten sposób efektywność nakładów inwestycyjnych.

WordPress Video Lightbox