Thermont, to klasyczna dachowa płyta warstwowa z nietypowym wariantem Thermont plus. Płyty warstwowe, to rdzeń izolacyjny zamknięty w osłonie. Thermont jest płytą z rdzeniem poliuretanowym w osłonie dwóch blach, Thermont plus zaś wewnętrzną osłonę dachu z blachy zastępuje płytą OSB. Płyty warstwowe Thermont stosuje się na dachy w budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym – samodzielnie lub w uzupełnieniu płyt warstwowych Thexpan.
“Klasyczny” Thermont zbudowany jest z dwóch blach osłonowych oraz rdzenia poliuretanowego. Cechą wyróżniajacą ten typ płyty jest gęstość materiału izolacyjnego ( 42 kg/m3 wobec standardowych 32 kg/m3) oraz charakterystyczny sposób łączenia płyt.
Wariantem Thermont jest Thermont plus zbudowany z jednej – górnej blachy osłonowej, rdzenia poliuretanowego oraz wewnętrznej okładziny z OSB. Ten typ płyty wzmacnia nośność dachu oraz eliminuje mostek cieplny dolnej okładziny ( blacha dolnej okładziny musi być przecinana – OSB nie). Łatwiej jest także mocować okładziny wykończeniowe montowane do dachu.
Zarówna płyta Thermont, jak i Thermont płus, produkowane są w szerokości netto 1,1 m, długości 1 – 12,5 m i w następujących grubościach rdzenia PUR*:
Do całkowitej grubości panela należy doliczyć okładziny:
*Istnieje możliwość wyprodukowania płyt Thermont plus o niestandardowej grubości na specjalne zamówienie.
Thermont, oprócz wszystkich cech charakteryzujących płyty warstwowe (t.j. wykończenie, konstrukcję i izolację w jednym), posiada także szereg innych zalet, których nie oferują inni producenci. Wśród nich wymienić można:
Cechą szczególną płyty warstwowej Thermont jest możliwość ułożenia dachu o spadku mniejszym niż 5%. Żaden z innych systemów nie daje takiej szansy bez przeciekania. Thermont, dzięki wymyślonym przez nas systemom doszczelnienia i kształtowi zamka dachowego, pozwala uszczelnić połączenie w 100% i przykryć je specjalnym zamknięciem – klipsem samozatrzaskowym. W ten sposób ani łącznik, ani uszczelka nie są widoczne i nie tworzą potencjalnego źródła przecieku. To połączenie sprawdza się także w obiektach pasywnych, ponieważ stanowi szczelną przegrodę cieplno-powietrzną.
Dodatkowo w wariancie Thermont plus:
– brak mostków termicznych (płyta OSB od wewnątrz dachu)
– brak konieczności nacinania blachy wewnętrznej podczas montażu