Kliknij i zadzwoń
Facebook GMB Youtube Instagram LinkedIn

FAQ

Czym się różni i czemu system Solverter jest lepszy od tradycyjnych solarów? ×

Solverter  w funkcji solarnej nie przegrzewa się (nie wymaga chłodzenia i nie degraduje glikolu) i jest niewidoczny (to część dachu ukryta pod blachą).

Czy system Solverter nadaje się na dach wielospadowy? ×

Tak, ale w tego typu dachach jest dość duża ilość odpadów płyty z powodu konieczności docinania skosów.  

Jak jest cena systemu Solverter? ×

Cena kalkulowana jest w oparciu o indywidualne warunki, spośród których najważniejsze to: powierzchnia dachu pobierająca ciepło, izolacja termiczna budynku, długość i ilość kolektorów, ilość i pojemność buforów ciepła, moc pompy ciepła itp. 

Co to znaczy i dlaczego potocznie system Solverter nazywa się „dachową pompą ciepła”? ×

Pompa ciepła jest urządzeniem znanym od lat. W tej funkcji chłodzenia znamy ją wszyscy pod nazwą „lodówka” . W funkcji grzania to urządzenie jest stosowane od kilkudziesięciu lat w systemie:  bezpośrednim i pośrednim. Dla rozróżnienia, dla celów marketingowych pompy podzielono na „powietrzne” (układ bezpośredniego odbioru ciepłą przez wymiennik z gazem ustawiany na zewnątrz budynków) oraz „ gruntowe”  (układ pośredniego odbioru ciepła przez wymiennik wypełniony glikolem zakopany w ziemi). Termin „pompa dachowa” został przez nas wprowadzony dla wyróżnienia sposobu pobierania energii. W tym systemie energia cieplna pobierana jest w układzie pośrednim przez wymiennik wypełniony glikolem umieszczonym w dachu. 

Czy systemy Solcraft wchodzą w system dotacji? ×

Produkty Solcraft należą do podwyższających izolację termiczną budynków więc mogą być elementem termomodernizacji podlegającej dotacjom. Dachy Thexpan z kolei są elementem, który może podlegać dotacjom na termomodernizację, solarne podgrzewanie wody użytkowej, system pomp ciepła oraz bez emisyjnego dźwiękowo wymiennika pompy ciepła. 

Czy w płytach Thexpan istnieje ryzyko przegrzania się latem? ×

Nie, glikol w płytach Thexpan nie osiąga temperatury wyższej niż temperatura blachy pokrycia dachu. Nawet w najbardziej słoneczne dni, temperatura dachu jest zbliżona do 80 st. C. 

Czy system Solverter działa w nocy, zimą lub kiedy nie ma słońca? ×

Tak. Solverter to system dedykowany takim sytuacjom, kiedy nie świeci słońce. Niezależnie od pory roku pobiera energię cieplną z powietrza i zasila nią pompę ciepła. Gdy świeci słońce, system pobiera energię z promieni słonecznych podgrzewających blachę dachu. Wtedy (niezależnie od pory roku), pompa ciepła jest w stanie „oczekiwania”  i załącza się, gdy energii cieplnej jest za mało.  

Na jakich fundamentach można postawić budynki w systemach Solcraft? ×

Na każdych. Poczynając od tradycyjnych, po płytę fundamentową, fundamenty liniowe, punktowe - murowane, wkręcane itp. Szczegółowe rozwiązania można znaleźć w katalogu detali: https://solcraft.pl/klient-indywidualny/web/files/27462/H-Block-katalog-detali.pdf 

Jak prowadzone są instalacje w budynkach H-Block? ×

Nie zaleca się bruzdowania paneli H-Block® w celu uzyskania kanałów dla instalacji elektrycznych oraz hydraulicznych. W przypadku ścian możliwe jest wykonanie stelażu drewnianego lub aluminiowego, rozprowadzenie kabli czy rur w uzyskanej przestrzeni, a następnie przykrycie go płytą gipsowo – kartonową lub boazerią wewnętrzną. Możliwe jest również podwójne płytowanie GK ścian H-Block - wówczas w pierwszej warstwie tworzy się kanały na instalację elektryczną i przykrywa się drugą warstwą GK. W przypadku stropów i dachów istnieje możliwość wykonania sufitu podwieszanego lub również podwójne płytowanie GK. Rysunki szczegółowe  powyższych rozwiązań można znaleźć w katalogu detali https://solcraft.pl/klient-indywidualny/web/files/27462/H-Block-katalog-detali.pdf 

Czy można zmienić kształt dachu Thexpan®/Thermont®? ×

Nie można. Przetłoczenia na dachu zostały specjalnie zaprojektowane, aby orurowanie jak największą powierzchnią odbierało ciepło z dachu. W przypadku paneli Thermont, miejsce na rurki wypełnione jest poliuretanem.

Czy w dachu Thexpan®/Thermont® można montować okna dachowe? Jak? ×

Tak, ale nie szersze jak 66 cm, ponieważ muszą się zmieścić w module płyty ( 1,2 m). Montaż odbywa się w wyciętym w dachu otworze, do wstawionej w płytę  tzw. wymiany (ramy) drewnianej. W przypadku płyt Thexpan® (z orurowaniem) konieczne jest ustalenie lokalizacji okien na etapie projektu, aby uniknąć kolizji okna z orurowaniem. 

Czy przy dachu Thexpan®/Thermont® potrzebna jest więźba dachowa lub dodatkowe ocieplenie? ×

Więźba jest potrzebna, ale zredukowana do minimum. W większości dachów dwuspadowych wystarczy kalenica, płetw i oczep. Dach jest sam w sobie ciepły i nie wymaga docieplenia. 

Czy można wybrać kolor dachu? ×

Tak, można z palety producenta blachy.

Czym płyta Thermont® różni się od zwykłej płyty warstwowej? ×

Różni się ukrytym łącznikiem schowanym pod „klipsem”, gęstością rdzenia poliuretanowego (Thexpan®/ Thermont® ma 42 kg/m3 a inni 30-32 kg/m3) oraz możliwością ułożenia w dachach o spadku poniżej 5 st. W przypadku wymagań „pasywnych”, Thexpan®/Thermont® może być doszczelniony i ukrytą pod „klipsem” taśmą uszczelniającą. Inne płyty nie maja systemów ukrytych. 

Czy dajemy gwarancję na płyty? Jaka jest ich żywotność? ×

Tak, na blachę gwarancje producenta blach. Na płytę – własną. 

 

Czy na panelach Thermont®/ Thexpan® można montować panele fotowoltaiczne? W jaki sposób? ×

Tak, można. Jest kilka rozwiązań mocowania. Istnieje możliwość tradycyjnego „przewiercania się” przez dach i mocowania paneli do elementów drewnianych. Rozwiązaniem „niedziurawiącym” płyt Thermont®/Thexpan® jest montaż podkonstrukcji paneli do klipsów dachowych np. za pomocą specjalnych uchwytów. 

Czy po jakimś czasie blacha zardzewieje? Co wtedy? ×

Stosowane w panelach Thermont®/Thexpan® blachy są takie same jak na dachach blaszanych. Producenci tych blach dają gwarancje na 10 lat. W rzeczywistości ich odporność na rdzę jest dużo dłuższa – nawet 20 letnia. Pokrycie blaszane po okresie eksploatacji wymienia się na nowe. W przypadku płyt Thexpan®lub Thermont®, na istniejący dach można położyć wtórne pokrycie blaszane lub po prostu blachę zabezpieczyć poprzez malowanie w trakcie eksploatacji.  W ten sposób dach w płytach Thexpan®/Thermont® może być użytkowany dziesiątki lat.  

Czy w budynku z dachem Thexpan®/Thermont® słychać gdy pada deszcz? ×

Trochę słychać intensywny i gwałtowny deszcz, ale bez porównania mniej z blachą czy oknem dachowym. Poprzez wypełnienie tych płyt poliuretanem nie powstaje efekt pudła rezonansowego.

Mam własną ekipę budowlaną. Czy poradzi sobie z montażem systemów Solcraft? ×

Jak najbardziej!

Oprócz stworzenia produktów, które dadzą budynkom jak najlepszą izolację cieplną, skupiamy się także na tym aby były one, mówiąc wprost,…. „IDIOTIOODPORNE”.

Założenie jest takie – system ma być prosty aby zminimalizować potencjalną liczbę błędów na budowie. Im mniej elementów, im mniej docinania/przycinania, im mniej pracy – tym bezpieczniej.

Przed rozpoczęciem budowy konieczne jest zapoznanie się z instrukcją budowy w systemach H-Block/Thermont dostępną w materiałach do pobrania na naszej stronie. Wszystkie projekty, które adaptujemy są dokładnie rozrysowane na panele, które już ponumerowane trafiają na budowę. Również my oferujemy możliwość darmowego przeszkolenia ekip budowlanych oraz pomoc i radę na każdym etapie realizacji. Wszystkie projekty i systemy opracowujemy do takiego stanu, aby były one szybkie i proste w budowie dla każdego!

Ile kosztuje dom ok 80-100 m2? ×

Dom parterowy czy piętrowy? Dach płaski/dwu/czterospadowy? Z garażem czy bez? Ogrzewanie gazowe/elektryczne/inne? Okna aluminiowe/drewniane/inne? Jaki standard cieplny i izolacja? itd.

Odpowiedź jest tylko jedna – TO ZALEŻY!

Wszystkich Klientów i ich projekty traktujemy bardzo indywidualnie. Każdy dom jest wyjątkowy i nasz profesjonalizm nie pozwala nam na podanie ceny uśrednionej. Zachęcamy więc do zgłaszania się do nas z konkretnym projektem, na którego podstawie dokonamy darmowej wyceny naszych systemów oraz podeślemy ofertę na jego realizację od jednej z naszych firm partnerskich z dokładną specyfikacją elementów, które znajdują się w wycenie.

Mam projekt w technologii murowanej/drewnianej – czy nadal mogę go wykonać w systemie Solcraft? ×

Oczywiście!

Czy firma Solcraft posiada gotowe projekty? ×

W naszej firmie nie posiadamy działu architektonicznego i nie tworzymy projektów na zamówienie. W ramach usługi jednak, zawsze dostosowujemy projekty do naszej technologii i przygotowujemy projekt zamienny konstrukcji wraz z dokumentacją montażową.

Projekty dostosowane już do naszej technologii można znaleźć natomiast u naszego partnera, firmy Z500. Są to wszystkie projekty z dopiskiem HB (od H-Block’a). Decydując się na dom z tejże pracowni, Klient dostaje projekt od nas w prezencie.

Czy firma Solcraft tylko produkuje systemy czy także buduje? ×

Jako Solcraft jesteśmy “tylko” i przede wszystkim producentem – specjalizujemy się w opracowywaniu i wdrażaniu wysoce energooszczędnych systemów budowlanych takich jak m.in. H-Block czy Thexpan. Zależy nam na ciągłym ulepszaniu naszych produktów i wprowadzaniu nowych rozwiązań na rynek aby jeszcze bardziej przyczynić się do zrównoważonego rozwoju i minimalnego zużycia energii. Na tym się skupiamy.

Budową w naszych systemach zajmują się nasze firmy partnerskie oraz Klienci we własnym zakresie. Z naszej strony oferujemy oczywiście możliwość darmowego przeszkolenia ekip budowlanych oraz pomoc i radę na każdym etapie realizacji. Wszystkie projekty i systemy opracowujemy do takiego stanu, aby były one szybkie i proste w budowie dla każdego!

Czy w pianie poliuretanowej zalęgną się gryzonie? ×

Nic bardziej mylnego- gryzonie jak również owady bardzo nie lubią tego materiału. Nie jest nam znany żaden przypadek, w którym gryzonie niszczyły pianę poliuretanową, a tym samym naszą płytę.

Jaka jest cena za m2? ×

Po pierwsze za m2 czego? Domu, hali, biurowca, płyty H-Block, Thexpan… ?

Jeśli pytanie dotyczy całego budynku, to można je porównać z pytaniem “Ile kosztuje samochód?” Tak samo jak w przypadku samochodu odpowiedź brzmi “Ale jaki?” Nawet jeśli określi się markę i model samochodu, jego ostateczna cena jest uzależniona od silnika, wyposażenia i wielu innych czynników.

Jeśli pytanie dotyczy płyty to tu również nasuwa się odpowiedź “Jakiej płyty?” – rodzaj, grubość rdzenia, wymiary, ilość itp.

Podsumowując:

Firma Solcraft zajmuje się produkcją paneli H-Block, Thexpan, Thermont i Frigothex ALE nie jest wykonawcą, a zatem nie zajmuje się budową obiektów w swoich systemach. Nie może zatem podawać ceny za cały obiekt.

Wszystkie produkowane przez Solcraft płyty są robione na wymiar pod konkretny projekt i konkretnego klienta. Nie leżą na magazynie i nie są sprzedawane “z półki”. Pozwala to na szybką budowę z gotowych elementów, minimalizuje liczbę transportów i ilość odpadów na budowie.

Ze względu na produkcję “na wymiar” koszt każdej płyty za m2 jest inny. Zależy on m.in. od powierzchni wykorzystania prasy, pracochłonności i powtarzalności elementów.

Wyceny obiektów w naszej technologii są darmowe, więc aby nie snuć domysłów, zapraszamy do przesyłania zapytań drogą mailową, telefoniczną lub poprzez formularz kontaktowy. Nic to nie kosztuje, a umożliwia otrzymanie precyzyjnej odpowiedzi na pytanie “Ile to kosztuje?”.

Czy budynki w systemach Solcraft są droższe od tradycyjnych? ×

Budynki w systemach Solcraft to budynki o bardzo małym zapotrzebowaniu na energię, więc ich koszt należy rozpatrywać w perspektywie lat, a nie miesięcy (czasu budowy).

Trwałość wyrobów izolacyjnych ma znaczący wpływ na cykl życia budynku uwzględniający koszty. Około 70% tych kosztów wiąże się z fazą eksploatacji budynku, przy czym lwią część kosztów pochłaniają ogrzewanie i chłodzenie. Jeżeli wyrób izolacyjny nie zachowuje z upływem czasu swych właściwości użytkowych i rośnie wymiana ciepła przez obudowę budynku, koszty energii mogą znacznie wzrosnąć.[1]

Budynki Solcraft nie tylko charakteryzują się wysokim poziomem izolacji oraz szczelności powietrznej, ale także wykorzystują odnawialne źródła energii. Aby spełniały wymogi energooszczędnych, muszą być dodatkowo wyposażone m.in. w odpowiedniej jakości okna i system wentylacji. Ważną kwestią jest zatem osiągnięcie optymalnej równowagi pomiędzy oszczędnością energii a kosztami inwestycyjnymi.

Jeżeli już konieczne jest porównanie budynków Solcraft z innymi technologiami zawsze należy zwrócić uwagę na parametry, które sobą reprezentują. Innymi słowy dobrze jest „porównywać jabłka z jabłkami” a nie z arbuzem. Np. nie można porównywać kosztów stanu surowego budynku murowanego i budynku Solcraft, ponieważ różnica poziomów izolacji ścian na to nie pozwala (U pustaka ceramicznego o grubości 28 cm = 1,0 W/m2K  vs.  U płyty H-Block o grubości całkowitej 23 cm = 0,10 W/m2K – 10-krotna różnica!!!)

Okresy zwrotu kosztów budynków energooszczędnych Solcraft mogą być różne, ale przy aktualnych cenach energii nie powinny wynosić dłużej niż 10 lat. Ze wzrostem cen energii dodatkowe inwestycje zwrócą się w przyszłości jeszcze szybciej.

[1] Trwałość wyrobów izolacyjnych z poliuretanu

Czy budynki w systemach Solcraft są niezdrowe? ×

Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale poliuretan (jeden z podstawowych składowych płyt Solcraft) jest obecny wszędzie wokół nas:

  • w podeszwach butów,
  • w materacach,
  • w kierownicach,
  • w zderzakach,
  • w lodówkach,
  • w zbiornikach gorącej wody,
  • w sprzęcie medycznym,
  • w wyrobach tapicerskich
  • w odzieży
  • i wielu innych.

Poliuretan jest bezpieczny i chemicznie obojętny. PUR nie jest klasyfikowany jako niebezpieczny i nie ustalono dla niego żadnych limitów ekspozycji. Produkty izolacyjne z PUR charakteryzują się niezwykle małą emisją do powietrza we wnętrzach i z łatwością uzyskują najwyższą klasę w krajach, gdzie praktykuje się testowanie i klasyfikację bezpieczeństwa. Mała przepuszczalność PUR zapobiega kondensacji międzywęzłowej. PUR nie jest zagrożony rozwojem pleśni ani roztoczy kurzu domowego, dzięki czemu można uniknąć związanych z tym problemów zdrowotnych. [1]

Stosowane przez nas płyty OSB 3 mają niską zawartość formaldehydu porównywalną z zawartością tej substancji w drewnie naturalnym, co zostało potwierdzone w niezależnych, zewnętrznych testach, a także oznakowaniem CE potwierdzającym zgodność z normą EN 13986.[2] Klejenie części z nich odbywa się bez użycia formaldehydu.[3]

Dodatkowo płyty nie są wystawione bezpośrednio na ekspozycję. Ukryte są pod powierzchnią płyt GK i często również wełny mineralnej, co tworzy barierę dla formaldehydów.

Na formaldehydy jesteśmy narażeni w dużo większym stopniu poprzez bezpośredni kontakt z naszymi meblami. Jest on również stosowany jako surowiec do produkcji wielu barwników, żywic syntetycznych, w garbarstwie, fotografice oraz jako środek dezynfekujący.


[1] Korzyści z izolacji poliuretanowej Dzisiejsze rozwiązanie dla potrzeb jutra https://www.pu-europe.eu/library/pu-europe-factsheets/

[2] EGGER OSB 3 – PROFESJONALNY WYBÓR DLA BUDOWNICTWA DREWNIANEGO https://www.egger.com/shop/pl_PL/building/product-detail/OSB3#downloads

[3] https://www.egger.com/shop/pl_PL/building/product/OSBBOARDS /

Jak wygląda odporność budynków na ogień? ×

Ogień potrzebuje tlenu

Zgodnie z zasadami fizyki ogień – aby istniał – musi mieć tlen. Domy w systemie H-Block są bardzo szczelne, zatem ogień nie będzie miał swojej tlenowej pożywki.

Drewno jest strugane

Drewno konstrukcyjne jest strugane, więc języki ewentualnego ognia „ślizgają się” po jego powierzchni, zatem trudniej o zapalenie. Co więcej, w pożarze duża drewniana belka, albo z litego drewna albo spreparowana z drewna, zachowuje się lepiej niż belka stalowa. Belka stalowa traci swoją wytrzymałość w temperaturze około 315 stopni Celsjusza, podczas gdy belka drewniana dalej spełnia swoją funkcję. Zwęglenie lub opalenie kilku milimetrów belki drewnianej zapewnia izolację przeciwko dalszemu uszkodzeniu.[1]

Poliuretan za barierą z GK i wełny mineralnej

W większości przypadków izolacja jest stosowana za barierami w postaci płyt gipsowych, elewacji, pokrycia dachu i w przypadku pożaru jest jedynie drugorzędnym czynnikiem. Jej zachowanie w pożarze należy zawsze oceniać, traktując ją jako część całej konstrukcji. Chociaż izolacja PUR jest sklasyfikowana jako materiał palny, nie tli się, nie topi ani nie kapie przy ogrzaniu. W istocie może ona zwiększyć odporność budynku na rozprzestrzenianie się ognia.[2]

Pali się głównie to co jest w środku

Ogień zwykle zaprószają mieszkańcy, więc pali się głównie to, co znajduje się w budynku (meble, firanki), chodzi więc o to, aby maksymalnie wydłużyć czas objęcia ogniem całego domu, a w szczególności jego konstrukcji.

Ubezpiecz się

Nie ma rzeczy niepalnych – wszystko jest kwestią czasu i temperatury, więc nie myśl, że polisa od zdarzeń losowych jest zbędnym wydatkiem.


[1] http://budujzdrewna.pl/technologia/odpornosc-ogniowa/zagadnienie-pozarow-w-domach-z-drewna

[2] Korzyści z izolacji poliuretanowej Dzisiejsze rozwiązanie dla potrzeb jutra https://www.pu-europe.eu/library/pu-europe-factsheets/

Czy budynki w systemach Solcraft „nie przewrócą się” w czasie wichury? ×

Niech te filmy posłużą za odpowiedź na to pytanie:

Czy budynki Solcraft „oddychają”? ×

Przede wszystkim nie ma takiego terminu jak “ODDYCHALNOŚĆ” budynku!

Niektórzy uczestnicy rynku twierdzą, że szczelne konstrukcje budowlane powodują niezdrowy klimat wewnątrz pomieszczeń. Wzywają do używania „oddychających” elementów budowlanych oraz do stosowania “oddychających” produktów do izolacji cieplnej. Tylko oni zdołali połączyć izolację cieplną z ochroną przeciwwilgociową oraz odprowadzanie wilgoci i niebezpiecznych substancji przez wymianę powietrza.

Takie stwierdzenia są mylące i wiele zjawisk zostało połączonych w ramach pojęcia “oddychalność”. Fizyka budowli oraz standaryzacja nie stosują tego terminu, tylko oddzielają odpowiednie zjawiska:

  • Kondensacja pary wodnej na powierzchniach wewnętrznych
  • Buforowanie wilgoci wewnątrz elementów budowlanych
  • Dyfuzja pary wodnej przez zewnętrzne elementy budowlane
  • Transport wilgoci przez masową wymianę powietrza i  kontrolowaną wentylację.

Badania pokazują, że wygodne i zdrowe budynki potrzebują odpowiedniego poziomu izolacji cieplnej i kontrolowanej masowej wymiany powietrza przez wentylację. Nie jest jednak istotne, czy stosowane produkty do izolacji cieplnej są dyfuzyjnie otwarte czy dyfuzyjnie szczelne.[1]

Pianka poliuretanowa zapewnia doskonałe poziomy izolacyjności i odpowiada wymaganiom stawianym budynkom niskoenergetycznym. Za wentylację budynku odpowiada system wentylacji mechanicznej (zazwyczaj rekuperacja), a nie materiały izolacyjne/konstrukcyjne budynku.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod poniższym linkiem PU


[1] “Oddychalność” elementów budynku WARUNEK ZDROWEGO I KOMFORTOWEGO KLIMATU POWIETRZNEGO W POMIESZCZENIACH? https://www.pu-europe.eu/library/pu-europe-factsheets/

Czy budynek w systemach Solcraft nie zgnije? ×

Każdy budynek, w którym nie będzie wykonana wentylacja zostanie zniszczony przez grzyby i pleśnie. Inne zniszczą dom murowany, a inne dom drewniany. Jeśli budynek Solcraft będzie wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną to żaden grzyb się nie pojawi. Dokładnie tak samo jak w domu murowanym – musi być sprawna instalacja wentylacyjna.

Kondensacja pary wodnej na zimnych powierzchniach wewnątrz budynku może stanowić podłoże do powstawania pleśni. Najlepiej można temu zapobiec poprzez odpowiednio skuteczną izolację termiczną budynku. Szczególną uwagę należy zwrócić na unikanie mostków termicznych, ponieważ mogą one powodować miejscową kondensację nawet w dobrze skądinąd zaizolowanym obiekcie.[1] Budynki Solcraft charakteryzują się rozwiązaniami eliminującymi powstawanie mostków cieplnych (np. połączenia płyt H-Block za pomocą łączników LHB wypełnionych pianką poliuretanową zamiast słupów drewnianych). 

Zamknięto-komórkowa pianka PUR stosowana w systemach Solcraft zapewnia dodatkową korzyść w postaci zmniejszenia ryzyka kondensacji w warstwie izolacji. Izolacje otwarto-komórkowe mogą wymagać stosowania dodatkowych membran. To samo dotyczy pozostałych powszechnie stosowanych materiałów izolacyjnych.

Poziom wilgotności w pomieszczeniach zmienia się w zależności od klimatu na zewnątrz i sytuacji wewnątrz pomieszczeń. Efekty buforowania wilgoci przez warstwy powierzchniowe na elementach budowlanych mogą przyczyniać się do utrzymywania względnie stabilnego poziomu wilgoci. Badania wykazały, że izolacja cieplna odgrywa tutaj marginalną rolę, ponieważ efekt buforowania jest zasadniczo ograniczony do warstwy wierzchniej, która ma bezpośredni kontakt z powietrzem wewnątrz pomieszczenia. W związku z tym, stosowanie izolacji otwartej na parę wodną lub „oddychającej” nie będzie stanowiło przewagi. Nadmiar wilgoci w powietrzu wewnętrznym musi zostać z usunięty przez kontrolowaną wentylację. Nawet w ekstremalnych warunkach, wymiana wilgoci w wyniku dyfuzji (“oddychalność”) poprzez obudowę zewnętrzną budynku może stanowić jedynie nieznaczną część całkowitej wymaganej wymiany powietrza[2].


 [1] “Oddychalność” elementów budynku WARUNEK ZDROWEGO I KOMFORTOWEGO KLIMATU POWIETRZNEGO W POMIESZCZENIACH? https://www.pu-europe.eu/library/pu-europe-factsheets/

[2] “Oddychalność” elementów budynku WARUNEK ZDROWEGO I KOMFORTOWEGO KLIMATU POWIETRZNEGO W POMIESZCZENIACH? https://www.pu-europe.eu/library/pu-europe-factsheets/

Czy piana zamknięto-komórkowa w systemach Solcraft i otwarto-komórkowa w systemach natryskowych to to samo? ×

Pianka poliuretanowa jest produktem komórkowym. Ilość zamkniętych i otwartych komórek wpływa znacząco na właściwości i parametry produktu oraz końcowe zastosowania. Podczas, gdy pianka zamknięto-komórkowa powinna zawierać ponad 90 % komórek zamkniętych, nie ma w Europie oficjalnej definicji pianki otwarto-komórkowej. Typowy system otwarto-komórkowy powinien mieć mniej niż 20 % komórek zamkniętych. [1]

Poniżej w tabeli znajduje się porównanie niektórych parametrów pianki otwarto- i zamnięto-komórkowej

Właściwość Zamknięto-komórkowa Otwarto-komórkowa
Zawartość komórek zamkniętych ≥ 90 % < 20 %
Współczynnik przewodzenia ciepła 0.026-0.028 W/m·K 0.035-0.042 W/m·K
Zachowanie wobec wody Długotrwała nasiąkliwość wodą < 2 % Niepolecane do zastosowań, w których jest możliwy bezpośredni kontakt z wodą
Współczynnik oporu dyfuzji pary wodnej (μ) Średnia paroprzepuszczalność 50 < μ < 150 Wysoka paroprzepuszczalność μ < 15
Opór przepływu powietrza Pianka zamknięto-komórkowa pomaga zwiększyć szczelność budynku na powietrze Pianka otwarto-komórkowa może pomóc w zwiększeniu szczelności budynku na powietrze w przypadku większych grubości
Wytrzymałość na ściskanie 170-500 kPa 5-30 kPa
Wytrzymałość i sztywność Wyższa wytrzymałość i sztywność wysoka gęstość zwiększa wytrzymałość elementów nośnych budynku Niższa wytrzymałość i sztywność nie zwiększa wytrzymałości elementów nośnych budynku
Gęstość 35-60 kg/m3 8-15 kg/m3
Współczynnik pochłaniania dźwięku Średnie pochłanianie dźwięku 0.3 Wysokie pochłanianie dźwięku 0.5
Klasyfikacja w zakresie reakcji na ogień Generalnie E F
Czynnik spieniający Fizyczny czynnik spieniający CO2, woda

Więcej na temat różnic pomiędzy ww. piankami znajduje się pod poniższym linkiem: TU

Na jak długi okres użytkowania przeznaczone są budynki w systemach Solcraft? ×

30-letnie próbki pianki poliuretanowej zostały poddana badaniom, których wyniki można znaleźć pod poniższym linkiem: PU

Wyniki pokazały, że pianka poliuretanowa nie tylko nie utraciła swoich właściwości w czasie, ale wręcz poprawiła swoje parametry izolacyjne.

Pierwsze budynki SIP zbudowane w latach 30-tych XX wieku są nadal używane, a więc „zegar wciąż tyka”. Testy laboratoryjne w USA wykazały trwałość paneli SIP na poziomie ok. 300 lat. Kluczem do długowieczności tego typu budynków jest ich prawidłowa instalacja (m.in. ochrona przed wilgocią) i eksploatacja (m.in. odpowiednia wymiana powietrza).

Czy budynki Solcraft mogą być duże? ×

Panele SIP, będące inspiracją do powstania paneli H-Block, stosowane są powszechnie w USA, Japonii i UK właśnie do budowy dużych obiektów ze względu na swoje właściwości cieplne, szybkość montażu itp. Klika przykładów można znaleźć na stronie największego stowarzyszenia zrzeszającego różnych interesariuszy rynku SIP – SIPA, którego jesteśmy członkiem:

W systemie H-Block można budować obiekty do 4 kondygnacji bez dodatkowej konstrukcji drewnianej. Stosując panele H-Block jako wypełnienie konstrukcji drewnianej, można uzyskać jeszcze większe wysokości.

W przypadku paneli Thermont i Thexpan, konstrukcję nośną stanowi zazwyczaj konstrukcja stalowa i tylko jej nośność ogranicza wyobraźnię projektantów.

Czy budynki w systemach Solcraft są akustyczne? ×

Lekka konstrukcja stropu w systemie H-Block rzeczywiście jest bardziej akustyczna niż stropu żelbetowego, ale nie oznacza to, że na parterze słychać wszystko, co dzieje się na piętrze. Jeśli na poddaszu bądź piętrze położymy suchy jastrych (odpowiednik wylewki) to przenoszenie dźwięków przez strop będzie porównywalne do budynków murowanych.

Akustyka ścian szczelnie wypełnionych pianką poliuretanową jest dodatkowo poprawiona dzięki 5 cm warstwie wełny mineralnej wypełniającej pustkę pomiędzy OSB a GK.

Badania wykazały, że ważony współczynnik redukcji dźwięku (Rw) panelu H-Block o grubości PUR 140 mm wynosi 31 dB. W przypadku obustronnego zastosowania podwójnych płyt OSB (12,5 mm oraz 9,5 mm) w ścianach działowych ważony współczynnik redukcji dźwięku (Rw) wynosi 58 dB.

Czy budynki w systemie H-Block skrzypią? ×

Dobrze zbudowane domy w systemie H-Block ani nie trzeszczą, ani nie skrzypią. Skrzypienie jest wynikiem ocierania się płyt OSB o siebie. Dlatego pomiędzy płytami należy zostawić dylatację czyli szczelinę o szerokości ok. 3 mm, aby płyty miały miejsce na pracę.

Jeśli nabiorą wilgoci z powietrza – będą miały miejsce na rozszerzenie się.

Jeśli dosuszą się podczas sezonu grzewczego – minimalna szczelina i tak nie będzie widoczna.

Co więcej – płyty H-Block montuje się za pomocą wysokiej jakości WKRĘTÓW, a nie gwoździ!

Czy to prawda, że budynki Solcraft są zimne, bo nie mają bezwładności cieplnej? ×

Brak bezwładności cieplnej jest jego ZALETĄ, a nie wadą.

Dzięki temu ogrzewa się tylko powietrze w budynku, a nie także jego ściany. Ułatwia to sterowanie temperatury wewnątrz budynku.

Budynki murowane nagrzewają się bardzo powoli. Te w systemach Solcraft nagrzeją się w ciągu 30-60 minut, zatem przez cały czas, kiedy nie ma nas w domu grzejniki mogą być wyłączone.

Jeśli temperatury nocą spadają niemal do zera stopni C a w ciągu dnia rosną o kilkanaście stopni, budynek Solcraft ogrzewa się  tylko wieczorem, zaś w murowanym aby uzyskać ten sam komfort piec pracuje zwykle przez całą dobę.

Czy budynek Solcraft szybko się wyziębia? ×

Ponieważ budynki Solcraft nie mają bezwładności cieplnej wyziębiają się nieco szybciej niż dom w technologii tradycyjnej. Jednak nie oznacza to, że temperatura spada w zawrotnym tempie. W ciągu 24 godzin temperatura spada o 2-3 stopnie przy mroźnej zimie. Budynki Solcraft są TERMODYNAMICZNE!

Czy w budynkach Solcraft można zastosować ogrzewanie gazowe? ×

Jako instalację grzewczą można zastosować każdy rodzaj ogrzewania - pytanie, który z nich będzie najbardziej ekonomiczny.

Czy w budynkach Solcraft można zamontować kominek? ×

Kominek można zbudować w budynku Solcraft zupełnie bezpiecznie – wymaga jedynie innego sposobu zabezpieczenia przed wysoką temperaturą.

Stare drewniane budynki też miały piece i to bez zamkniętego wkładu kominkowego. Nierzadko grzeją do dziś.

Czy budynki Solcraft są szkodliwe dla środowiska? ×

Produkcja poliuretanu opiera się głównie na zasobach kopalnych, jednak na izolację poliuretanową zużywa się mniej niż 0,04 % rocznego światowego zużycia ropy naftowej.

W okresie swej eksploatacji izolacja poliuretanowa oszczędza ponad 100 razy więcej energii niż zużyto na jej wytworzenie. Produkuje się ją bez stosowania gazów niszczących ozon, a po zakończeniu eksploatacji można ją w niektórych przypadkach poddać recyklingowi, albo wykorzystać w procesie odzyskiwania energii, jeszcze bardziej zmniejszając nasze zapotrzebowanie na energię z paliw kopalnych (udział odnawialnej zawartości w produktach izolacyjnych z poliuretanu może obecnie sięgać 20%).

  • Produkcja płyt Solcraft wymaga mniej energii oraz surowców, niż tradycyjne materiały budowlane. Oznacza to, że już w pierwszym etapie budowy następuje redukcja odpadów generowanych podczas produkcji.
  • Profesjonalne oprogramowanie komputerowe optymalizuje parametry zużycia płyt jeszcze na etapie projektowania budynku tak, by zapewnić jak najmniejszą ilość odpadów.
  • Niewielkie ciężar i grubość płyt Solcraft umożliwia redukcję liczby transportów, a tym samym ilości zużytego paliwa i emisji spalin.
  • W porównaniu z tradycyjnym budownictwem mamy do czynienia z mniejszym zużyciem prądu i wody na placu budowy

Czy w budynkach w systemie H-Block można wieszać szafki kuchenne? ×

Można i to na kilka sposobów. M.in. do słupków drewnianych (na krańcach budynku, przy drzwiach i oknach) przykręca się listwę do montażu szafek, a na niej wiesza się szafki kuchenne.

Innym sposobem jest montaż szafek bezpośrednio do dobrej jakości płyt gips-kartonowych. Testy wykazały, że szafka przymocowana bezpośrednio do płyty GK (Rigips) uległa zniszczeniu przy obciążeniu jej 150 kg – mocowanie do ściany nie uległo zniszczeniu.

Lekkie rzeczy można powiesić na wbitym gwoździu (do tego wystarczy młotek), troszeczkę cięższe na zwykłym wkręcie (wystarczy zwykła wkrętarka), a rzeczy o wadze do 20 kg na kołku do płyty GK (w dalszym ciągu wystarczy najprostsza wkrętarka, a nie wiertarka z udarem).

Czy po kopnięciu w ścianę budynku w systemie H-Block zostanie dziura? ×

Proponujemy nie kopać ścian, ale jeżeli jest to konieczne lub wynika z niekontrolowanego wybuchu nagłej złości radzimy zaopatrzyć się w gips… szpitalny.

A dla nieprzekonanych test wykonany u nas w fabryce – na wszelki wypadek postaraliśmy się o siłę większą niż “zwykłe kopnięcie”

Czy na stropach w systemie H-Block można instalować wanny? ×

Można. Inaczej Amerykanie nie kąpaliby się w wannach.

Czy budynku w systemie H-Block nie zjedzą korniki? ×

Korniki – jak sama nazwa wskazuje – żyją pod korą. Drewno stosowane w budynkach Solcraft musi być suszone komorowo, co powoduje, że w procesie suszenia giną zalążki pleśni, grzybów, owadów. Co więcej, drewno jest strugane, a korniki nie „wgryzają się” w gładką powierzchnię. Mają za to dużo żywych drzew wokół budynku, w które dużo łatwiej jest się wgryźć.