Idea

Thexpan® jest grupą produktów opartych o termodynamiczną płytę warstwową. Występują jako dach lub ściana z płyty warstwowej. To jedyne na rynku, chronione prawem patentowym rozwiązanie, które łączy płytę warstwową z wymiennikiem ciepła, tworząc jeden nowoczesny materiał konstrukcyjno-izolacyjny. Płyty warstwowe mogą być wykorzystane do różnych celów – są solarem, dachem samo-odśnieżającym, promiennikiem ciepła i jego absorberem. Mogą  także stanowić dolne źródło zasilania pompy ciepła. Wszystko dzięki orurowaniu zewnętrznemu oraz wewnętrznemu. Takie połączenie płyty z wymiennikiem ciepła pozwala na połączenie funkcji osłonowej płyty z technologiczną (pochłanianie lub oddawanie ciepła) i w efekcie obniżenie kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Płyty warstwowe Thexpan® stosuje się w budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym.

 

Termodynamiczna płyta warstwowa Thexpan® jako jedyna ściana/dach na świecie może być używana jako dolne (zamiennie lub w uzupełnieniu odwiertów) źródło zasilania dla pomp ciepła. Płyty warstwowe Thexpan® są hybrydą osłonowych materiałów budowlanych oraz niezwykle wydajnych wymienników ciepła. Thexpan® zbudowany jest z dwóch blach osłonowych, miedzianych rur wymiennika ciepła oraz poliuretanowej izolacji termicznej.  Co ważne, rury ułożone są bezpośrednio pod blachą, jedno- lub dwustronnie, dzięki czemu odbierają lub oddają ciepło jak największą powierzchnią. Ściana z płyty warstwowej oraz sufit mogą być podgrzane lub ochłodzone. Energia słoneczna oraz geotermalna gwarantują obniżenie kosztów eksploatacji obiektu – ciepło słoneczne zostaje zamienione na ciepło użytkowe, a w miesiącach gorących pomieszczeniach nie jest potrzebny dodatkowy klimatyzator.W wersji Thexpan® plus, wewnętrzna warstwa osłonowa ( dach) zastąpiona jest płytą OSB. Ten typ płyty eliminuje konieczność przerywania mostków cieplnych poprzez eliminację blachy  jako przewodnika ciepła.

 

Absorpcyjna odmiana płyty warstwowej, oprócz osłonowej, pełni dwie podstawowe funkcje:

-odbioru „ciepła” z blach zewnętrznych ścian lub/i dachów ogrzewanych promieniami słonecznymi i powietrzem otoczenia.

-oddania „ciepła” blachom zewnętrznym ścian lub/i dachów zimą.

Dzięki temu możliwe jest m.in. pobieranie energii od słońca w celu uzyskania ciepłej wody użytkowej latem lub odśnieżanie dachu zimą. Współpracując  z pompą ciepła, Thexpan®  korzysta także z temperatury powietrza. Może wtedy „pracować” o każdej porze roku i godzinie, niezależnie od słońca.

Grzewcza odmiana płyty warstwowej, oprócz funkcji osłonowej, pełni dwie podstawowe funkcje:

-oddaje „ciepło” blachom wewnętrznym ścian lub/i dachów,

-odbiera „ciepło” z blach wewnętrznych ścian lub/i dachów.

Dzięki temu możliwe jest m.in. obniżenie temperatury wewnętrznej strony ścian lub/i dachów (alternatywny sposób klimatyzowania pomieszczeń) latem lub jej podwyższeniem zimą (alternatywny sposób ogrzewania pomieszczeń).

Grzewczo-absorpcyjna odmiana płyty warstwowej łączy w sobie funkcje wariantów absorpcyjnego i grzewczego dzięki miedzianym rurom wymiennika ciepła ułożonym bezpośrednio, dwustronnie pod blachą. Trzy warianty płyt Thexpan® to alternatywny sposób klimatyzowania oraz ogrzewania pomieszczeń, gwarancja skuteczności oraz oszczędności. Solcraft skrupulatnie analizuje i bada potrzeby klientów, wdrażając rozwiązania obniżające koszty inwestycji oraz eksploatacji zarówno obiektów mieszkaniowych, jak i przemysłowych.

Thexpan vs płyta warstwowa

Co to jest płyta warstwowa i jak można ją wykorzystać?

Płyta warstwowa (ang. sandwich panel) to izolacja termiczna zamknięta dwustronnie okładziną (zazwyczaj blachą), tworząca kompozyt budowlany stosowany jako obudowa ścian i dachów w obiektach przemysłowych, handlowych i usługowych. Służy ona jedynie jako osłona termiczna i przeciwdeszczowa.Czasami jest też używana w budowie obiektów specjalistycznych jak np. komory chłodnicze i mroźnicze, tzw. clean roomy itp. Do innych funkcji ani koncepcyjnie, ani technicznie, nie jest stosowana. Ma też ograniczenia co do minimalnego spadku dachu (minimum 5%, co eliminuje ją w przypadku zastosowania na dachach płaskich.

 

Thexpan® (Thermal Exchanging Panel) to wymyślona w Polsce i opatentowana przez nas termodynamiczna płyta warstwowa z poliuretanowym rdzeniem izolacyjnym, okładzinami z blachy oraz wymiennikiem ciepła umieszczonym pod powierzchnią blachy.Inspiracją dla stworzenia płyty Thexpan® było zainteresowanie klientów wykorzystaniem ciepła słonecznego podgrzewającego górną blachę dachów z płyty warstwowej, które w innym przypadku pozostaje bezpowrotnie utracone. Z potrzeby klientów narodziła się idea termodynamicznej płyty warstwowej Thexpan® dla dachów i ścian – w tym dla dachów płaskich.

Płyta Thexpan® może mieć wiele zastosowań, m.in.:

 

Solar dach i lub ściana

 

Zewnętrzna warstwa blachy, połączoną z wymiennikiem wypełnionym glikolem, pochłania ciepło słoneczne i oddaje je systemom wykorzystującym to ciepło do podgrzewania np. wody użytkowej. Ten typ płyty warstwowej Thexpan® wchodzi w skład grupy wyrobów absorpcyjnych.

 

solar o odwróconej funkcji

Jako „solar o odwróconej funkcji” Thexpan® jest promiennikiem ciepła podgrzewającego górną blachę dachu usuwając z niego śnieg lub lód. W tej funkcji Thexpan® zwiększa bezpieczeństwo użytkowania obiektów jak i obniża „zapotrzebowanie” materiałowe konstrukcji nośnej obiektu. Ten typ płyty warstwowej Thexpan® wchodzi w skład grupy wyrobów grzewczych.

 

Absorber ciepła

Jest płytą warstwową zasilającą – jako dolne źródło zasilania – pompy ciepła. Korzystając z promieniowania słonecznego lub/i temperatury otoczenia Thexpan® lub zasila ciepłem pompę ciepła.  To źródło – w przeciwieństwie do odwiertów – nie traci swej sprawności. Ma zdolnośc do korzystania z wyższych temperatur niż ziemia. Nie ma też problemów z zamarzaniem źródła, jak to często się zdarza  wokół odwiertów. Przy braku „odbudowy”  źródła ciepła w ziemi, najczęściej po 5 latach eksploatacji takie źródło zanika, po prostu zamarza. Thexpan®  nigdy nie zamarznie, a oszronienie dachu jako dolnego źródła jest widoczne i łatwo usuwalne poprzez odwrócenie obiegu. Ten typ płyty warstwowej Thexpan® wchodzi w skład grupy wyrobów absorpcyjnych.

 

promiennik

 

Wewnętrzną warstwa blachy, połączona z wymiennikiem, oddaje ciepło podgrzewając wnętrze obiektów. Może to robić z dachu tzw. czynnikiem wysokotemperaturowym (woda 60-80 st.C) i będzie wtedy wodnym promiennikiem cieplnym. Może także to robić poprzez ściany czynnikiem niskotemperaturowym (woda 15-35 st.C). Ten typ płyty warstwowej Thexpan® wchodzi w skład grupy wyrobów grzewczych.

 

promiennik chłodu

 

Działa jak schładzacz powietrza zastępując układy klimatyzacyjne. W tej funkcji może mieć szczególne zastosowanie w komorach chłodniczych do przechowywania warzyw i owoców. W nich bowiem istotne jest utrzymanie bardzo dużej wilgotności powietrza. Thexpan®, w przeciwieństwie do tradycyjnych chłodnic, nie wytrąca wilgoci i tylko złe sterowanie może doprowadzić do przekroczenia punktu Rosy i wykroplenia wody. Nawet wtedy jednak nie dochodzi do wysuszania powietrza jak to ma miejsce w przypadku chłodnic tradycyjnych.

Oprócz przedstawionych powyżej, Thexpan® daje szansę jeszcze bardziej kreatywnego zastosowania. Klienci używali go już np. do ogrzewania grzbietów końskich w stajniach czy podgrzewania basenów.
W wersji grzewczo-absorpcyjnej Thexpan® staje się wyrobem uniwersalnym dla formuły już nie tylko 2 w 1-ym, ale nawet 6 w 1-ym.

KLIPS DACHOWY

Cechą szczególną płyty warstwowej Thexpan® jest możliwość ułożenia dachu o spadku mniejszym niż 5%. Żaden z innych systemów nie daje takiej szansy bez przeciekania. Thexpan®, dzięki wymyślonym przez nas systemom doszczelnienia i kształtowi zamka dachowego, pozwala uszczelnić połączenie w 100% i przykryć je specjalnym zamknięciem – klipsem samozatrzaskowym. W ten sposób ani łącznik, ani uszczelka nie są widoczne i nie tworzą potencjalnego źródła przecieku. To połączenie sprawdza się także w obiektach pasywnych, ponieważ stanowi szczelna przegrodę cieplno-powietrzną.

 

Klipslegenda

WordPress Video Lightbox